Söndürün, Hoca Geliyor!

Son senelerde sigarayla alakalı olarak geliştirilen yasal disiplini, sigara içen biri olarak sonsuz destekliyorum. Bu silkinme haline gerçekten hayranım. Ortamın sigara içmeyen kişisi, sigara içenin keyfi için rahatsız olmamalı elbette.

Ve bence de sigaralı ve sigarasız alanların ayrılması, gayet makul bir çözüm. Son olarak parklarda sigara içmenin yasak olduğunu duyduğumda, vay be demiştim, ne iyi iş! Kaydıraktan kayan çoluk çocuğun önünde, yakışıksız bir şey çünkü.

Öte yandan bu yasal düzenlemeler, kişisel bir hizaya gelme halini de doğurdu. İnsanlar mevzuya ancak bu vesileyle aydı sanki. Yani mesela, artık genel olarak evin içinde değil, balkonda hallediliyor bu iş. Bundan on beş sene öncesini çok net hatırlıyorum. Annem, babam ve tanıdığım sigara içen tüm yetişkinler, her yerde özgürdü. Bir evin salonunda, çocukların yanında pekala sigara içilirdi. Ne fena. Daha önceleri otobüslerde bile içiliyormuş, o kısmı düşünemiyorum.

Hülasa, mis gibi bir disiplinimiz oldu. Vallahi oh oldu.

***

Kamu spotu kasmayacağım. Sigaranın sağlığa ne derece zararlı olduğunu sokak lambaları bile biliyor. Ve bana kalırsa, konu tam da burada kapanır.

Fakat bugün bu mevzuyla ilgili korkunç bir yazıya denk geldim. Yazarı tanımam, kimdir nedir bilmem. Kuru muhaliflik gibi bir maksadım yok. Sokakta geze geze sigara içtiğim de yok. Sadece, benim bir kalbim var ve bazen hayretinden kırılıyor. Sözlerim oradan sızdığı için, daha derin bir mânâ içeriyor.

Yazı, sigara içmenin caiz olmadığıyla ilgili bir fikir beyanıyla başlamış. Ve örtülü kadınlara hiç yakışmadığını belirterek devam etmiş. Örtülü kadın kısmını okuyunca, amacı ve neticeyi de anladım.

Sigara, başörtülü kadınlar için edebe aykırıymış. Yani diyor ki, başı açık kadının edebine aykırı değil. Çünkü belki de başı açık kadının edebi yoktur. Belki onu, ahlak dersi verecek seviyede görmüyordur.

Örtülü bir kadının göstere göstere sigara içmesi, kendinden farklı olanlara, yani başı açık kadınlara şöyle bir mesaj veriyormuş:

”Siz benim örtülü olduğuma bakmayın. Benden ümidiniz kesmeyin. Sizinle paylaşacak daha çok şeyim var.”

Bu cümleler benim evrenimde ciddi manada tüyler ürpertici. Ve ilk sorum şu:

”Göstere göstere” kısmının alt metni nedir? Yani tamam, diyelim ki caiz değil… Asıl mesele, caiz olmayan bir şeyin göstere göstere yapılması mı? O vurgunun manası ne? Göstermeden yapılınca caiz mi olmuş oluyor ki, özellikle o kısım belirtilmiş?

İkinci sorum:

Sigara içen kadın örtünün hakkını veremediği ve edebe aykırı hal içinde olduğundan mı, kendinden farklılarla paylaşacak çok şeyi oluyor? Edepli olup hakkını verseydi, başı açık kadınla paylaşacak hiçbir şeyi olmayacak mıydı? Böylelikle iki edepsiz eşitlenmiş mi oldu?

***

İlerleyen satırlarda ”Önce edep. Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez.” cümlesini okuduktan sonra, edepten mahrum olan insanların zamanla iğrençleştiğini de öğrendim. Aynen bu cümlelerle öğrendim. Zaten bu yazının evvelinde, edeple ilgili en ufak bir malumatım yoktu. Ahlaksız bir yaşam sürüyordum ve farkında değildim. Şimdiyse, arındım ve donandım.

Örtülü bir kadın olarak bu şekilde devam edersem, zamanla edebimi yitirip iğrenç biri olmaktan korkuyorum. Artık sigara içmek yerine, kırıp dizimi, edebimle oturacağım.

Bundan sonra başı açık kadınlarla hiçbir şey paylaşmayacağım. Beni aramayın, numaranızı siliyorum. Blogu da kapatıyorum; çünkü bizim geleneğimizde kadın blog da yazmaz. Blog yazan kadın kendini afişe ediyordur ve zamanla iğrençleşir. Blog yazmayan kadınlar blog yazanlara bakmasın. Hatta şöyle yapalım, hazır elimiz değmişken herkes birbirinden ümidini kessin. Neticede, hepimiz bir şekilde edepsiziz.

Değerlerimiz, inançlarımız, öte yanda yeni şeyler öğrenmeye, bir bilene danışmaya, tecrübeye sonsuz bir ilgimiz yok. Daha ziyade, bir ahlak bekçimiz olsa müthiş olur. Bunu kim sevmez? Kontrolsüz ağızlardan saçılan nasihatler, kimin kalbine tesir etmez ki?

Bu cümleler zaten ötelemekten öte bir mantıkla dizilmemiş. Azıcık öte gidiverin. Önünüze dönüp sessizce oturun ve beni konuşturmaya çalışmayın. Aramızda fısıldaştığımızı duyarlarsa hepimizin kağıdını alıp basarlar sıfırı.

Sonra halimiz nice olur?

 ***

15 thoughts on “Söndürün, Hoca Geliyor!

 1. Orada zaten benden umidi kesmeyin diye erkekleri kastetmek istemis. Yani sigara icen kadin erkeklere benden umidi kesmeyin ben daha ne cevherler var demek istiyormus. Bu kısmı daha fena bence. Siz yine masumca kadin kadina mesaj veriyormus gibi algilamissiniz

 2. Altına imzamı atarım ..seni de edebinden öperim .benim hala ümidim var kesmedim zaten…Ben ve de erkekleri kast etmiş gibi geldi edepsiz ..

 3. ben de Kubra Hanımın üstte yazdığı yorumdaki gibi anladım o yazarın yazdığını, gerçekten iş öyle anlayınca daha da kötüleşiyor

 4. Zihnine, klavye tutan parmaklarına sağlık =) Bir de ortada “Muamazakar baağyanlar da hiç ses çıkartmıyor bu yobazlara” diyenlerin ağzına terlikle vurmak istiyorum.

 5. Açıkçası ben de alışamadım insanların sigara içmelerine. Örtülü örtüsüz ayrımım yok. Kadın erkek ayrımım yok. Balkona temiz hava almaya çıkamıyorum ya alt ya yan komşum sigara içiyor çünkü. Oysa balkonda ailecek kahvaltı hayalleri kurarak aldık bu evi. Başlarda yaptık da ama tam yemeğe başlıyoruz sigara dumanları geliyor bir yerlerden. Çocuklarım çok küçük. Onları al içeri gir, biraz bekle. Geri dön tam yerine otur bu defa öbür komşu. Ya da vapurdan tam inersin temiz havayı içine çekmek istersin, sigara içenler çıkışı tutmuştur. Avm den, hastaneden çıkarsın keza aynı şey. Bir restorana gidersin manzara nefistir dışarıda. Ama oturanazsın çünkü sigara içenlere ayrılmıştır. İçmeyene ciddi işkencedir o koku. Sağlık açısından zararı ayrı.. Bu yazıdaki anafikir başka, anlıyorum ama yeri gelmişken yazmak istedim. Rahatlamanın başka yolları yöntemleri var. İçmeyin kuzum, içmeyin annem. Çocuklarımız sigara nedir bilmesin isterim hatta. O derece hayalperestim.

  1. Katılıyorum yorumunuza, balkona çıkıp temiz hava almak veya kahvaltı yapmak , yemek yemek bazen komsunun sigarasıyla bölünüyor:(

 6. gerçektende bu insanların kafaları mide bulandırıcı tüm kadınlar bir olup yeter ulan sizden çektiğimiz desek ne güzel olur ama öyle olmuyor bizi en çok biz eziyoruz . böyle densizlere destek olarak yada susarak yapıyoruz bunu !!! kalemine yüreğine sağlık

 7. herkesin hayatına kimse karışamaz! Eteğimize şortumuza örtümüze sigaramıza karışmayın be kardeşim. Çok sinirlendim ben bi sigara yakıyim en iyisi.

 8. hemen sattım yeni bilgimi kocaya ‘Parklarda sigara içmek yasakkkk’ tabi ki çemkirerek.. 😉 Erkek ne diyor ki bu durumda mesela .. gizliden ne mesaj veriyon sen len!

 9. Acaba bilmiyor mu bu cok edepli hoca, su ara devletin icine doldurduklari menzil cemaatinin carsafli peceli seyyideleri gune kahveyle degil sigarayla basliyor, ilk gordugumde agzim acik kalmisti sonra dediler ki safilerde eger kadin sigara iciyorsa kocasi karisina sigarayi saglamakla mesul , hadi buyrun cenaze namazina ☺️

  1. menzildenim ama hic gormedim.gozunuzle gormedi iseniz.dusundenizden arinin.kulaktan dolma bilgiden kacinin.

 10. babasini akciger kanserinden kaybetmis kiz cocugu olarak,insanlarin ayaklarina kapanmak istiyorum.icmeyin yalvaririm diye.ama olmuyor.dinlemiyorlar.benim nasil icim burkuluyor.kardesim denizin yasindaydi babamizi kaybettigimizde.

 11. edepsizlerin edep nasihat ettiği günlere kaldık. çok üzücü gerçekten.. şöyle ağzı dolu dolu sen ne diyorsun ulen diyen de yok neredeyse.. bunlar konuşuyor toplumun çoğunluğu da dinliyor ve dehşete düşüren kısım “hak veriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir