Kendime Not

Olmak istemediğin ne varsa birer birer olduğun, bitmek bilen sürecin adı; hayat. A noktasıyla B noktası arasındaki süre baştan belli.

Bazen şaka gibi, kendine düşman gibi de aynı zamanda.

Ben bunu yapmam, ben öyle konuşmam, ben böyle bir karar vermem dediğin an kendinle çelişme hormonları mı devreye giriyor nedir, hemen hepsini yaparken buluveriyorsun kendini bir zaman bir yerlerde.

Kendine ait düzlüğün, doğruların, az çok bir omurgan vardır elbette. Fakat hayat, kesin konuşmak için fazla kaygan bir zemin. Bilmek de bir şeyi değiştirmiyor.

Genelde yavaş ve kontrollü yürüyorsun ve fakat başka bir şeyle ilgilenirken kendini kontrol etmeyi unuttuğun birkaç milisaniyelik o zaman diliminde, kayıyorsun, düşüyorsun, kırılıyorsun bile. Aylarca yatsan geçmiyor.

Kendini her an kontrolde tutmanın imkanı yok.

Hayat kesinlikle, kesin konuşmak için fazla kaygan bir zemin. İnsan, çelişkininin en rahat yuvası. İnsandan başka çelişebilen yok.

Olmaz dersin, olur. Yapmaz dersin, yapar.

Olumsuzluk eki getirdiğin bir eylem, her an koca bir kaya parçası olup üzerine düşebilir. Ezilmekten değil, şaşırmaktan ölürsün.

Bazen de kuş tüyüden yastıklarla boğar seni mesela. Sezdirmeden, yavaş yavaş, keskin olmayan bir surette.

Olmam dersin, olursun. Yapmam dersin, yaparsın. Deme öyle şeyler.

Sen cambazlığı iyi bilirsin, adımların sağlam; ama olur ya rüzgar eser, olur ki ip kopar; düşüverirsin. Deme öyle şeyler.

Kendine bir kale örüp sakince yaşamayı dene, o zaman en iyi cambaz sensin. Dengede durulması gereken en büyük platform, yaşamanın ta kendisi. Sakinlik, ciddi bir denge işidir. Gökyüzüne gerilmiş bir ipe çok da gerek yok.

Gerek olursa, onu da yaparsın. Sen, her şeyi yapabilirsin.

Dünyanın en iyisi olabilirsin; kendine güven. Dünyanın en kötüsü de olabilirsin; kendine güven. Sen, insan olarak yaratıldın. Kendinden her şeyi bekle. Bu hâl seni ancak kontrollü olmaya götürür.

Kötü olmak sandığın uçta değil, kötü olmak kolay. İyi olmak da öyle.

Ve sonra seçimini yap.

Bazı şeyler görünmediği kadar uzakta olmayabilir.

Olmak istemediklerine karar verince, olmak istediğin gibi bir şey olmuş oluyorsun. Öğrenmen gereken ilk şeyi sindir.

Kendine iyi ve kötü olan her konuda güven.

Sen, seçilmiş biri değilsin. Kendini kurup, çizdiğin yola gözün kapalı salma. Gözünü kendi üzerinden ayırma. Yoldan emin olma. Kesin olan şey sayılıdır.

Bazen dev bir sis kaplıyor, bazen yol tıkanıyor, ışık sönüyor. Attığın adımla ilgili şüphe duyuyorsun; atma. Dur ve bekle. İlerlemek için ışık gerek.

Fazla koşarsan nefes nefese kalırsın. Yaktığın mumu kendi nefesin söndürür. Kendi nefesine düşman olamazsın; yavaş yürü.

 Zamanından önce hiçbir yere varamazsın. Sen sadece nasıl yürüyeceğini belirliyorsun.

Sağlam bir ışık kaynağı bul. Vardığın yer her nereyse, orada yine ışığa ihtiyacın olacak. Yürüdüğün yolu görüyorsun; fakat varacağın yer kesin değil.

Daha çok ışık kaynağı büyüt.

Her şeyi kaybetsen, ışık seni yeniden aydınlatacak. Gücün bitmişse de ışığın altında oturacaksın.

Karanlık korkunç bir şeydir.

Biliyorsun.

***

5 thoughts on “Kendime Not

  1. “Karanlık korkunç bir şeydir. Biliyorsun.”
    Çok güzeldi. Sanırım tekrar tekrar okumak ben de dahil bir çok insana iyi gelecek. Allah huzur, sağlık, dirlik, birlik, hayır nasip etsin cümlemize yollarımızda. Çok yorum yazma aklına gelmeyen hatta çoğu zaman beğene basmasını bile unutan bir insan olarak, tüm yazılarınız için teşekkür ve tebrik ederim. Maşallah size.

  2. Siz yazsanız ben okusam hep. Kelimeleriniz dimağımda öyle hoş bir tat bırakıyor ki tarifi mümkün değil. Bomboş bir yolda yalınayak yürürken yüzümde rüzgarı hissetmek gibi desem çok az anlatmış olurum belki. Sevgiler…

  3. Çok Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık..bende asla yapmam derdim ve sürekli hayata dair planlar yapardım ama yapmam dediğim herşeyi şu an yaşıyorum .. Eee ne demişler ” hayat sen planlar yaparken başına gelenlerdir.”?

  4. hiç kontrollü olamadım şu hayatta hatta çok çok hızlı koştum ışığım söndü yine yaktım yine yine yine , .. .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir