Gören Gözüm Görmüyormuş

Dünyada üzülecek ne kadar az şey varmış, anne olunca anladım.

***

Yiğit oğlum…

Gözlüklü emojiyi sevmeme sebep, dünyamızın birinci kalp yangını.

Çizgi film izlerken mutlak surette tv altındaki sehpaya çıkıp yüzünü ekrana dayayan bir yumoş surat kişisi.

4 yaşına geldiğinde ona bir doktor seti aldım. İçinde gözlük de vardı. Buradan yola çıkarak bünyemde hasıl olan bir ilhamdan mütevellit, götüreyim de ne var ne yok kontrol ettireyim şu evladımı dedim. Kan tahlili, işitme ve görme testi yaptırmak istedim. Bilirsiniz ki inanılmaz derecede anayımdır.

İlk randevuyu hasbelkader göz bölümünden aldım ve gittik.

Devlet hastanesinde 75 saat sıra bekledikten sonra odaya girdik. Doktor muayeneye başladığında Yiğit oğlum eğleniyor görünüyordu.

Doktor Yiğit’in gözlerine baktı. Bir daha baktı…

Başka bir aletle baktı…

Sonra bir damla damlatıp baktı….

Kafasını sağa sola salladı ve hayretle kendi kendine bir şeyler söylendi. O andan sonra merak ve panikten, bünyede bir ateş basması oluyor.

Muayeneye, göremediğine dair herhangi bir şüphe duyduğum için mi getirdiğimi sordu. Ve sonra bir şeyler söyledi… İlk iki cümleden sonrasını tam olarak duymadım. O esnada etrafı flu görüyordum, kulaklarım da uğulduyordu.

Elime bir peçete verdi, odadan çıktık.

İlk kelimelerimi hastanenin bahçesinde, ağızımı ellerimle kapatarak babama söylediğimi hatırlıyorum.

‘Yiğit’in gözleri çok bozukmuş. 8-9 derece arası hipermetrop ve üstelik astiğmat da varmış.

Benim gören gözüm meğer resmen göremiyormuş.”

O esnada evde olan babamı biraz sonra yanımda buldum. Ne zaman nasıl geldi, nerede olduğumu nasıl bildi bilemiyorum. Birlikte eve döndük, öylece oturduk oturduk oturduk…

***

Gece 11’de Yiğit’i uyandırıp keçeli kalemlerle resim çizdik. Sonra bir şeyler atıştırıp uyuduk.

Ertesi gün yeni bir doktor randevusu aldım ve gittik.

Yüzündeki ifadeyi daha önceden tanıdığım için doktorun ne diyeceğini daha başında anladım. Diğeri belki yanılıyodur, belki de alet bozuktur adlı ümidim de böylelikle bitti. Üstelik üzerine bir de ”göz tembelliği” şoku eklendi.

Yani gözleri gözlükle bile sadece %20 görüyormuş.

İnanılır şey değildi benim bunu daha önce farketmemem. Hem de çocuğun dirseklerini bile dikkatle incelerken…

***

Gözlükleri aldık. Ve göz tembelliği için 4 saat sağ, 4 saat sol göz olmak üzere günde toplam 8 saat kapama tedavisine başladık. Bize aylarca yanlış metod uygulanmış meğer. Tam da bu noktada kelimelerim bitiyor maalesef.

Bu arada oğluma 4 farklı doktor daha baktı. Hepsinin söylediği kabaca aynıydı.

Doktor doktor gezmenin daha iyi olmayacağına ikna olunca, güvendiğimiz birini de bulmuşken tedaviye burada devam edelim dedik. 3 ay sonra kontrole gelmemiz söylendi, gittik.

Değişen bir şey yoktu. 3 ay sonra bir daha gittik.

Bir daha bir daha derken, tam 3 sene boyunca sürdü kapama tedavisi.

Çocuğum 7 yaşına geldiğinde ve  göz bandıyla insanların karşısına çıkmaktan utanmaya başladığında, bunu artık bitirmenin en iyisi olacağına karar verdim.

Sonuç olarak iki gözün -gözlükle- toplam görme oranı yalnızca %50’ye çıkabildi. Bu arada sol gözde içe doğru bir kayma da başladı. Her şey birbirine karıştı yani.

Tüm bunların gözde var olan ileri derece bozukluktan kaynaklandığını ve normal olduğunu söylüyor doktorumuz. Hatta olmamasına imkan yok diyor.

Fakat şuan duruma daha farklı şekilde müdahale edilemiyor, 18 yaşını doldurması ve gözün gelişimini tamamlaması bekleniyor. Sonrasında yapılacak ne gerekiyorsa. O zamana kadar güzel yüzünün süsü olan minik gözlükler bizimle olacak.

Artık 6 ayda bir gidiyoruz kontrole. Deniz kızım da iki kez muayeneden geçti ve görünürde bir terslik yok şuan için. Olmasın da inşallah.

***

Dışarıdan bakınca sadece bir göz bozukluğuna neden bu kadar üzülür insan diyen olabilir; ama,

Telefonu burnunun ucunda tutarak resimlere baktığı anlar,

Kaldırımda çizgiye basmadan yürümeye çalışırken sürekli sendelediği kareler,

Her gün çıkma şu sehpanın üzerine dediğimde ”Ama böyle daha güzel görünüyor.” derkenki sesi,

Muayene bitiminde henüz kendine üzülmeyi öğrenmediği için bana üzülerek bakan gözleri,

Hiçbir zaman kuru boyayı sevmeyişi ve fakat keçeli kalemde olan ısrarı,

Dünyayı gördüğünden ibaret sanıyorken  gözlüğü taktığı an ”Aaa her şey kocaman oldu!” diyerek zıplayışı…

Hepsi birlikte beynime akın ediyor bazen.

Allah biliyor, isyan değil merhametten. Kirpiği dökülse insana dert oluyor.

***

Bu doğuştan gelen veya kendi kontrolünde bir şey değil demişti doktor. Bazı çocuklarda oluyor işte demişti. Pek açıklayıcı olmadı ama… O sebeple doğumdan itibaren kesinlikle bir rutine oturtulmalı bu muayene işi. Çünkü erken tanı çok önemli. Tavsiye edebileceğim en iyi şey bu.

Bu konuyla ilgili anlatabileceklerim bu kadar, anlatamayacaklarımı hiçbir gün anlamamanız dileğiyle.

Sevgiler.

22 thoughts on “Gören Gözüm Görmüyormuş

 1. Ne güzel anlatmissiniz. Yazıyı okuyunca bıraktığı en ağır his sukretmek oldu. Kendi açımdan söylemiyorum, kendimi sizin yerinize koyarak okudum. Allah başka sıkıntı hastalık vermesin yavrucaklara. Sevgiler size

 2. Canim benim o kadar iyi anladim ki seni.ilk once oglumla tanistim gozlukle sonra ikinci kizimda.oglumda ogrendigimde gunlerce agladim.cok guzel mavi gozleri vardi nazar dedi herkes.orduda gittigim doktora inanmadim ankaraya goturdum.sonuc degismedi 4 sene kapama tedavisiyle yuzde 95 tam gormeyi yakaldim.simdi 5 yasindaki minik kuzum gunde 2 saat kapamamiz var.her nekadar sıkılsada hergün deisik oyunlarla kapamayi mutlaka yapiyorum.kesinlikle cok faydasi var.insallah yavrularimizin guzel gozleri iyilssecek buna inan kapamayi ihmal etme.rabbim baska dert vermesin

 3. benim gözlerim ileri derece miyop7.50 artı astigmat var. annanne dede göz bozuk. eşimin yeğeninde doğuştan gelen hipermetrop var 12 derece her bir gözü. ufakken çok sıkıntı çekmişler. şimdi lens kullanıyor. genç delikanlı çok da yakışıklı maşallah:)) çocuk doktoru bizi 10 aylıkken göz doktoruna yönlendirmişti benim gözlerden dolayı. her sene rutin kontrol yapılıyor ama bozulacaksa yapacak bir şey yok. en son doktor 15 yaşında miyop başlar demiş bu da nasıl bir tahminse

 4. Ne güzel demişsin “kirpiği dökülse insana dert oluyor”. Anne olunca anladım ben de bunu, kulağına kötü söz değsin bile istemiyor insan. Güzel günler görsün yiğit oğlan.

 5. Off çok duygulandım onların tırnaklarına zarar gelmesin kuzularimiz canlarımız??

 6. bende kuzusu 1,5 yaşından beri gözlük takan ve kapama tedavisi yapan bir anayım. Yaşadıklarımız benzer bu nedenle göz yaşlarımı tutamıyorum. Ah bide etraftaki insanların bitmek bilmez soruları , o pis bakışları, yazık diyeni bile var sen düşün

 7. Sevgili ceylan ahhh… keşke seni anlamasaydim. Ben oğlum 28 gunlukken bir terslik olduğunu farkettim. Oğlum şuan 8 yaşında ve ne yazık ki onun gözlerindeki rahatsızlığın çaresi yok. Anlattıklarının tamamını yaşadım yaşıyoruz. Rabbim motorlu kuşa Şafii ismi şerifiyle tecelli etsin. Selam ve dua ile…

 8. Göz tembelliği ve hipermetrop sebebiyle ben de üç yaşında gözlüklüler sınıfına dahil oldum. Arada sağ gözüm kaydığı için bazı çocuklar hep dalga geçerdi benimle. “Şaş beş, şaş beş” derlerdi. Eve koşup gizlice ağlardım. Bir de bazı aşırı düşünceli büyüklerimiz “hele bir gözlüğünü çıkar da bak bana, bakayım düzgün bakabiliyor musun? Bu kaç? Şu kaç?” falan gibi bir sürü insanın içinde beni yerin dibine sokan laflar ederlerdi. Paramparça olurdum. Gözlük olmadan düzgün bakamadığım gerçeği canımı öyle yakmış ki, bir dönem yatarken bile gözümden çıkarmıyordum gözlüğümü. Gözlükle uyuyabilen, namaz kılabilen, hatta banyoya girebilen ender bir şahsiyet olarak yetişmemi kendilerine borçluyum. Teşekkür ederim.

 9. her yazından sonra sana sıkıca sarılmak istiyorum güzel yürekli çocukların güzel yürekli annesi ceylan..iyi ki varsın..

 10. Ahh Ceylan Hanım, daha başlığı görünce içim sızlamıştı zaten. “Gören gözlerimiz” onlar bizim dimi. Hep gülümseyerek okuduğum cümleleriniz bu sefer çok içimi burktu..
  Ben de küçük oğlumda çook sorguladım kendimi, nasıl anlayamadım diye. O yürümek bırakıp kucak istemeleri denge probleminden, hep huzursuz huzursuz mızmızlanmaları baş ağrısındanmış meğer. Bilemedim..
  Neyse, Allah’ım kimseye evladı için çare aratmasın, çocuklar hep sağlıklı olsunlar..

 11. Yazıyı okurken çok üzüldüm mahvoldum çünkü benim minicik evladım da 1,5 yaşındayken iki gözünün de görme yeteneğini kaybetti. Beyin ve göz sinirlerini kaplayan dev tümör sebebiyle.. Şuan 3,5 yaşında ve 2 senedir bu duruma kendimi alıştırmaya çalışıyorum. Doktorlar tehlikeli olan,hayati olanı düşünmemi söylerken, ben o yemyeşil gözleri görmezken dağılıyorum mahvoluyorum kahroluyorum.. Elleriyle oyuncaklarını araması, bulmaya çalışması, nerde olduğumu bilemeden sesime yönelmeye çalışması, ufacık yaşına rağmen kendince bulduğu önlem ve çözümler.. O kadar ağır ki.. Bunları yazma sebebim biraz ferahlamanız için şükretmeye vesile olmak için.. İnanın değil %20 yüzümü görüp beni tanıyabilmesi, gökyüzünü tüm güzellikleri görebilmesi için neler vermezdim…

  1. ben yazıyı okuyup kendi halimede aglayıp yorum yazmıştım ama sizin yazıya yorumunuzu da okuyunca gecenin şu saatinde hepten dağıldım halime şükretmem gerektiğini düşündüm imtihanınız bşr anne için çok ağır cidden.Yüce rabbim kolaylık versin inşallah…Allah bundan sonra saglık sıhhat versin kuzunuza..Güzel bereketli hayırlı bir gelecek versin inşallah ..

 12. Gecenin ikisinde bekar bir kız evladı, böyle bir duruma uzaktan yakından şahit olmadığı halde benim gibi ağlarsa onu evlendirmeyin. Çocuğu falan olsa hepten kafayı yer :,(
  Bilemiyorum belki kalemin çok dokunaklı, belki ben fazla duygusalım. 28 yaşındayım ve bu dünyaya bir çocuk getirme fikri son 6 yıldır hep yüreğimi ürpertir.

 13. Doğuştan sağ gözüm %5 görüyormuş ailem bunu İlkokula başladığım da farketti çünkü artık çok ileri derece de kaymaya da başlamıştı. 6 numarayla 6 yaşında gözlük takmaya başladım. 5-6 yıl en çok lazım olan zamanlar da (ödev yaparkan, kitap okurken) kapattım gözümü ki daha çok çalışsın diye. Ortaokulu bitirince şaşılık ameliyatı oldum büyük oranda düzeldi. Şuan sadece kendim farkedebiliyorum. Bilmeyen birisi anlayamıyor. Görme oranı da %45 te kaldı. Yaşımdan dolayı artık ne ilerliyor ne de geriliyor. Gözluk numaram ise 1.5 a düştü. İlkokul zamanlarında çok dalga gectiler, o zamanlar Sürahi nene meşhur olduğundan sürekli Sürahi nene diye çağırdilar, şaşı dediler ama çocuk da olsa insan bir yerden sonra alışıyor. İnşallah Yiğit oģlunuz da olabildiğince çabuk ve az hasarla bu dönemi atlatır 🙂

 14. çok geçmiş olsun…yazınızı bgn gece yakın dertten muzdarip olan minik oğlumla ilgili kapama tedavisini araştırken buldum ve okudukça agladım hem yavrunuza hem kendi yavruma..Bende 3 yaşına basmadan genel bir göz muayenesine gittiğimde benzer bir şok yaşamıştım aynen sizin gibi dr un ilk cümlelerinden sonra sanki herşey flulaşmıştı.Oysa bana göre yavrum çok iyi görüyodu.Ama işin aslı öyle değilmş.Sağ gözü 8 derece hipermetrop sol gözde bişey yokmuş buda sağ gözü tembel yapmış.Dr.3 saat günlük kapama ile sag göz 3.5 gözlük yazdı hayatta hiç birini yapmaz dediğim kuzm hepsini 2 ay yaptı ama işte evladına konduramıo insan bir doktora daha gittim oda sag gözü 5 derece solu da 2 hipermetrop tespit etti.Tam gün kapama verdi 3 saati zor yapan kuzm şimdi 9 10 saat gözü kapalı geziyo..Çok üzülüyorm inşallah sizin benim ve benzer sıkıntıları çeken tüm annelerin evlatları iyileşir başka buyuk dertler de vermez rabbim miniklerimize

 15. Daha iki gün öncesine kadar Sadece keşfette karşıma çıkan bu hesap, ve benim face’de Instagramda ve burda ilk günkü paylaşima kadar inip okumam.. cok sevdim seni.. Bir gün nasip olursa tanısmak ümidiyle..

 16. Ağlattın beni ceylan..ne güzel yazmışsın maaşallah sana.. ben de 20 yıl gözlük kullandım 6 + astigmat.. her yıl kontrole gidiyordum ama doktor lazeri öneriyorum. Kontrollere gitmeyi bıraktım. Yıllar sonra teknoloji gelişti ve operasyon geçirdim gözlük kullanmıyorum artık. veni vidi diye bi hastane var nörovizyon diye bi tedavi varmış göztembelliği için de.. daha ne tedaviler ne teknolojiler çıkar inşallah

 17. Merhaba minik yavru ya şifalar diliyorum. Aşırı göz tembelliği olan biri olarak 3 4 doktor demeyip5biraz daha gitmeniz benimle Sürahi nene diye dalga gecerlerdi gözümü kapatmadim utancimdan şimdi yüzde 80 görmeyen gözle gittigim her doktor küçükken kapatacaktin diyor.şimdi diyorum ki keşke annem babam zorla kapattirsaymis 😢

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir