Beyinsiz Adam-Yazıklar Olsun

Sevgili arkadaşlar, merhaba.
photogrid_1473503318524-min

Mayıs 2015…

Sabaha kadar ayağımda bebek sallıyordum ve mecburen çok kültürlü biriydim. Çünkü televizyon artık sarmıyordu veya bebek ağlamasından başka bir sesi kafam götürmüyordu. Ahşap boyama, dikiş veya herhangi bir diy projesi de yapamayacağıma göre oturduğum yerden, geriye tek bir hobim kalıyordu:

Kitap okumak.

İki aylık Deniz kızımla, bi gayret alışveriş yapmaya çalışıyoruz markette. Ne aldığım veya ne alacağım hakkında en ufak bir fikrim yok; çünkü liste hazırlamayı unutmuşum uykusuzluktan.

Marketin içinde deli gibi dolanıyorum.

Mahmur gözlerle kasaya vardığım an, gökte ararken yerde bulmak adlı deyime bir şarkı yazıp oracıkta bir de klip çekerek, kasanın arkasındaki mini kitap standına doğru ilerliyorum. Ve şu sevgilim kitabı kapıyorum. Üstelik indirime girmişken…

photogrid_1473503248603-min

***

Kitabın yazarı Hakim Türkmen.

Kendisini, yıllar önce bir arkadaşım vesilesiyle tanıdım. Twitter’da yazıyordu ve bana göre harikaydı. Bir de, üstün zekalı olmak için her ne gerekiyorsa, hepsi kendisinde mevcuttu.

Bir kitap yazdığını bilmiyordum; o günkü market gezimize kadar.

***

Kitaba gelince…

…olağanüstü bir hikayesi yok. Hatta, bilindik Türk filmi senaryosu bile diyebilirim.

Fakat yalın dil, doğal anlatım tarzı ve ince espriler çok iyi. Hatta defalarca okudukça daha bile iyi.

photogrid_1473503292948-min

Aslında herhangi bir şey çok övüldüğü zaman beklenti aşşırı yükselir ve sonuç tabii olarak hayal kırıklığı olur. Bu sebeple sadece şunu söylemeyi tercih ediyorum; tüm bunlar benim düşüncelerim ve benim mizah tarzım.

***

Öte yandan, kitabın anneye ve çocuklarına son derece faydalı olacağını da düşünüyorum. Çünkü kitapta annelikten, bebek bakımından ve çocuk psikolojisinden hiç bahsedilmiyor. Daha ziyade sizi o minik evreninizden koparıp götürüyor.

Ve uzaklaşmak bazen iyi terapidir; döndüğünüzde her şey daha eğlenceli oluyor çünkü.

photogrid_1473503355361-min

photogrid_1473503401135-min

Bir kitaptan ne beklersiniz, bilmem. Her kitap sizi engin bilgilerle aydınlatmıyor; gülerek aydınlanabilene tavsiyemdir.

Sevgiler,

Ceylan.

3 thoughts on “Beyinsiz Adam-Yazıklar Olsun

  1. Sırf bu kitap anne ve çocuktan bahsetmiyo dediğin için okunalisi olmuş listeye eklenmiştir ?çünkü 3 oğlan bebesi büyütüyorum en büyüğü 7 yaşında 5 ve 3 yaşında düşün artık 7 senelik çocuk büyütme serüvenimde sadece 2 sene uyudum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir